Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

E-Ticaret Yaparken CRM’​in Gücünü Kullanmayanlar Satış Yapamıyor !..

Müşterisini Tanımayan Ona Hiç Bir Şey Satamaz !

CRM gücünü e-ticaret sektöründe de göstermeye başladı !

Geleneksel mağazacılık ile yollardır yoğurulan ve satınalma alışkanlığı tamamen gördüğünü, dokunduğunu al olan müşteri profilimiz son 4-5 senede ne kadar değişti farkında mısınız ?

Bu değişime neden olan başlıca firmaları saymamıza gerek yok ancak kısaca değinmek isterim. Geleneksel markette 5x birim fiyat vererek aldığımız ürünlerin aslında 2x birim fiyatı olduğunu bize gösteren foni’ler ile sarıldığımız dönemleri gruplaşarak indirimli aldığımız ( grupları elbette ki tanımadık ama her müşteri bir grup oldu ve ürünün fiyatını öldürdü olarak baktık ) dönemler takip etti. Elbette ki bu sitelerin birer mantar gibi heryerde karışımıza çıktığına her birlikte şahit olduk.

Ve sonra alternatif mağazacılık anlayışı sayesinde iş mantığı ile küçük/büyük firmaların oluşturduğu pazar’lar karşımıza çıktı.

Öyle ki artık müşteriler ‘ Nereden Alsam? ‘ sorusunu sıklıkla sorar oldu. Cevabı da hazırdı. ‘Gel burdan karşılaştır, nereden alacağına karar ver!‘ . İşini bilen müteşebbis durdu mu ? Durmadı ! karşılaştırma sitelerini birbir açtı. Sonuçta bir ürünü 4-5 farklı fiyata kargo dahil/dahil değil, bunu aldın – bunu da alırsan 3 TL indirim yapıyoruz ya da alırsan puan kazandın, o puanlar burdan köyüne yol oldu tarzı satış yapan bir sürü e-ticaret sitesi türedi. Enteresandı. Ürün 1 tane ama satış tarzı 1’in üzerinde. Demek ki her müşteri farklı sitelerde farklı müşteri profilleri sergiledi. İşini bilen yatırımcı da onları hedefe böyle aldı !

Peki ya geleneksel kanal, teknoloji marketleri ne yaptı ? Elbette ki hepsi çeşitli fırsatlarla offline mağazaların yanında online mağazalarını da açtı, stoklarını böldü istihdam yarattı. Hatta online al, mağazada teslim al ile Türk tüketicilerinin gönüllerini fethettiler. Ayşe teyze bunu çok sevdi ama Berke Can, ne gerek var ; iade edebiliyorum dedi..

Türkiye’de 25 milyon internet kullanıcısı var. Bunların yaklaşık 12 milyonu internet üzerinden alışveriş yapıyor. Güzel bir istatistikle 90 internet sitesi var desek site başına düşen rakamı siz hesap edin. Ve günden güne büyüyor.

12 Milyon kullanıcı ve ortalama 5 değişik müşteri profili bize 60milyon değişik satış potansiyelini verdi mi ? Ee kimlerin elleri kaşındı ?

Durun biraz : Daha sonuca gelmedik

E-ticaret firmalarının koydukları hedefleri nasıl tutturacaklarını sanırım biraz daha anlamaya başladınız.

E-Ticaret Siteleri için CRM Kullanmanın Avantajları

1. Hedeflerin müşteri alışkanlıklarına göre belirlenemesi gerektiğini

2. Profil seçimlerinin aslında n tane satışta ne kadar önemli olduğu

3. Müşteri bilgilerinin klasifiye edilmesinin Satıştaki Platin Yol olduğunu

4. Müşteri profillemesinin sistematik olması gerektiğini

5. CRM programı kullanmanın tüm profilleme, hedefleme ve teklif süreçlerimizi hızlandıracağını

6. Önümüzdeki günlerde e-ticaret sitelerinin satışları ve müşterileri yönetmede zorluk yaşamaması için mutlaka bir crm programı kullanmaları gerektiği

Size önerim eğer bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız ya da yöneticisi iseniz geleceği görerek hemen bir crm programı edinmenizdir.

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, sormanız yeterli..

İyi çalışmalar

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
E-Ticaret Eğitimlerini Gördünüz mü ?

Ağustos, 2022

E-Ticaret Konuşalım
1
X
X