Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

E-Ticaret Sitelerinde Neden İşler İstenildiği Gibi Gitmez? : CEO ve Founder’lara Notlar

Hiç kimse satışlardan memnun değildir ve hiçbir zaman olmayacaktır. Her zaman daha fazlasını isteyen şirket sahipleri ve/veya yöneticiler bunun sebeplerini sürekli araştırırlar. Sistemde sürekli bir rotaysyon vardır.

Dizayn değişir, temsilci değişir, kategori sorumlusu değişir, dijital reklamcı değişir, bunlar değişmezse ajans değişir herkes değişir ama esas değişmesi gereken düşünce değişmez .

‘ Biz’ 

Bir E-Ticaret Sitesinde İşler Neden İyi Gitmez  ? 

1. Personel sürekli değişir : Sürekli değişen personel müşteri kitlesine ve satılan ürüne adapte olamaz. Sürekli yeni şeyler denenir ancak hiçbiri başarılı olamaz. Bunun ne büyük nedeni müşteri kitlesinin tutarlılığı sevmesidir. Kimsenin görmediği elemanın değişmesi kimi bağlar demeyin, düşüncesi mutlaka reklamlarda, kategoride ve sitenin genelindedir.

2. Personel seçimi yanlıştır : Daha önceki deneyimlerine bakarak aldığınız personel sizde performans göstermiyorsa bu hiçbir tarafın suçu değildir. ( Eğer kandırılmadıysanız! ) Muhtemelen herhangi bir deneyim edinmeden tepeden gelerek daha önce yönetici olmuş kişileri seçtiniz, ‘title’ bahane ederek. evet yanıldınız daha GA’de veri almayı bilmiyor – hep istemiş hiç almamış ! Bütçeleme, planlama ve ileriyi görme konusunda yoksundur bunu görememeniz sizin suçunuz.

3. Yaratıcılık yoktur : İşini yapıp saat 18:00 ‘de çıkmaya çalışan kişilerin genelde yaratıcılıkları yoktur. A markası ile aynı reklam düzeyinde fikirler üretir, genelde kopyalar ve satış olmaz. Müşteri bu ilişkileri çok kolay anlıyor, bence neden satış olmadı diye sormayın, bugün yaratıcı ne yaptınız diye sorun, daha net cevaplar alacaksınız. Dizayn departmanınız yoksa ajans ile çalışıyorsanız ona işi bildiğinizi ve ne yapması gerektiğini ‘brief’ ile verin ve mutlaka kontrol edin.

4. Müşteriler iyi tanınmıyordur : Başarılı e-ticaret firmaları müşterileri en iyi tanıyanlardır. Müşterileri en iyit anıma yolu da CRM kullanmaktan geçer. Sadece kullanmak da yetmiyor, yetkin personel ile gelecek planları yapmak gerekiyor.

5. Hedefler, hedeflemeler ve planlar örtüşmüyordur : E-Ticaret sitenizin hedefi nedir ? Neyi savunuyor? Neyi farklılaştırıyor ? Sizi neden seçsinler ? Yeni müşteride ilk ilgisini çekeceğinize inandığınız yönünüz ne ? Eski müşterileriniz size neden bağlı kalsın ? Onlara ne vaad veriyorsunuz ? Bunları müşteri temsilciniz biliyor mu ? İşler kötü gidiyorsa hedef-misyon-vizyon gibi konulara sıkıcı gözüyle bakmayın, temeli olmadan bir bina 3-5 ay ayakta kalır!

6. Tüketici ve ticaret kanunları iyi okunmamıştır : Bir yönetici olarak ticaret kanunu ve tüketici kanunlarını çok iyi bilmelisiniz. Elbette ki bunları çalışanlarınıza da aktarmalısınız .

7. Dijital ve Sosyal Pazarlama’da çok eksiksiniz : İşler iyi gitmiyorsa dijital ve sosyal medya planlama, reklam alanında sorumlu olan kişiyi alın karşınıza konuşun. Neler düşünüyor. Dünya değişirken o neleri değiştirmek için uğraşıyor ? Elbette ki bu konuyu ondan daha iyi bildiğinizi düşünüyorum aksi takdirde ne soracağınızı bilemezsiniz.

8. Analytics değerlerini iyi okumuyorsunuz : Çok önemli ! Bu değerler ve bu değerlere atanmış hedefler, hedef kitleler çok önemli. Geçmişini bilmeyen geleceği de bilemez. Bunlara değer vermeyenleri şirketten uzaklaştırın.

9. Gönüllerde değil sadece Google’da 1. sıradasınız : Google’da 1. sorada olmak birşey ifade etmiyor sadece sitenize ziyaretçi çekiyor ancak orada kalması size ait ve bu bir takım işi. Bu takımı iyi yönetemiyorsanız bir kursa gidin. SEO herşey değildir. İçerik ve fiyat herşeydir. Bunu bilin.

10 . Hikeyeniz yok ! : Bir hikayeniz yoksa satış yoktur ! Bir hikayeniz olsun !..

Birbirinize anlatacağınız bir çok hikayeniz olabilir. Herkes E-Ticaret işinden de anlayabilir ancak yönetmesi ustalık ister.

Baş masaya oturmak istiyorsanız, her masada bir yeriniz olmalı ve bütün masaları biliyor olmanız gerekmektedir !..

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
E-Ticaret Eğitimlerini Gördünüz mü ?

Temmuz, 2021

X
X