Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Herkese aynı enstrumanı verirsen her yerde aynı ses olur !..

400.000.000 Like aldı. Peki neden hiç satış yok !

Biz sadece ‘Like’ sayımızı artırmak için yapmıştık bu çalışmayı. İnsanlar iletilerimizi düzenli olarak görecek ve hepsi hemen ‘Like’ tuşuna basacaklardı. Binlerce, milyonlarca like aldığımız takipçi edindiğimiz sayfalarımız olacaktı. Her yüklediğimiz çalışma insanların dikkatini çekecekti. Bizim hakkımızda konuşacaklar ve araştırmalar yapacaklardı. Kulaktan kulağa yayılacaktık ve arama motorlarında kendimizden söz ettirip SEO oranlarımızı iyileştirecek AdWords bütçemizi düşürecek; organik aramalarda  da en üstte en birinci çıkacaktık.

Yukarıdakilerin hepsini yaptık, kuru kalabalıktan öte birşey geçmedi elimize: Kim suçlu ? Sosyal medya mı, beğenenler mi? 

Durun yoksa topluluğu iyi analiz etmemiş sosyal medya, dijital medya departmanları/ajansları mı ? Yok canım onlar konularında uzmanlar! İçlerinde Google Certified olanlar, manager, director vs. olanlar var; böyle bir şey asla söz konusu olamaz !..

Kendi müşterilerini bile tanıyman yetkililer, istekleri konusunda ajans ya da çalışanlarını doğru dürüst bilgilendirmeyen iş, proje sahipleri kadar ‘elimizde sosyal medya araçlarımız var, kullanırız, like artar müşteriyi biraz oyalarız; eğer ileride beğenmezse – napalım biz elimizden geleni yaptık, sizde bütçe yoktu – der günümüzü kurtarırız diyen sosyal medya manager, director vs.’ler de suçlu !

Evet suçlular : Zaman suçu, emek suçu, bütçe suçu, düşünmeme suçu, topluluğu tanımama suçu ya da bir topluluk oluşturmayı bilmeme suçu işlediler. Kandırdılar, ‘Like’ sayılarını belirteç yaptılar ; milletçe içerikten bağımsız like ettik durduk ..

Sıkı durun, nedenleri açıklıyorum :

1. Planımız yoktu 

2. Topluluğumuz yoktu

3. Herkesin elinde aynı araçlar vardı : Yaratıcı olamadık 

4. İnsanlar çekirge sürüleri gibi hediyeler için geldi, sonrasındaki sessizliği analiz edemedik

5. Google bize dedi ki : Sadece sayılarla uğraşma, hedefler ver, o hedeflere nereden gelmiş bul, en çok nereye tıklamış gör ! Biz ne yaptık günlük kaç kişi gelmiş, kaç kişi like etmiş ! Stop. Tamamdır!

6. İş stratejileri oluşturmadık

7. Ziyaretçilere yeni bir şeyler sunmadık 

8. Bizi yönlendirmesi gereken ajans sektör hakkında bir kalem bir şey araştırmadı!

9. İçerideki ekip ‘Bugünü de kurtardık’ dedi..

10. Online ile uğraşırken Offline kanalı unuttuk, yahu Türkiye’de % 86 hala orada !!

11 . Bir dilimiz olmadı. İnsanlarla konuşmadık. Resim paylaştık durduk !

12. Markalaşamadık 

13. Love Brand olmak için değil Hard Brand olmak için savaştık .

Daha da sayılabilir malum manager ve director bolluğundan geçilmiyor Dijital ve Sosyal Medya’da ..

Değerli iş sahipleri, yöneticiler, CEO, CMO ‘lar online medya halen ülkemiz sınırlarında offline medya kaldıracı olarak değer görmektedir. Ülkemiz kaynakları her ne kadar mobil tarafa hızla kayıyor olsa da insanlarımız hala güven ve aşk duygusu ile alışveriş isteklerine karar vermektedir. Bir düşünenin, resmin beğenilmesi markanın/servisin ya da hizmetin gönüllerde birinci olduğu anlamına gelmez.

Sosyal ve dijital medya kanallarındaki araçlar sınırlı ve herkesin kullanması öyle muhtemel ki bunu değişterecek olan tek şey : Yaratıcılık 

Sonuç olarak ‘Like’ sayısını artırmak değil ‘ Hayran’ sayısını artırmak önemli. Ancak bu şekilde kendi topluluğunuzu oluşturur ve aykırı bir ses çıkartırsınız..

”Eğer bir insan bir şeye ‘Hayran’ olursa mutlaka onun bir parçası da olur ..” 

 

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
E-Ticaret Eğitimlerini Gördünüz mü ?

Ağustos, 2022

E-Ticaret Konuşalım
1
X
X