Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

E-Ticarette Değişik Kafalara Yer Açın

Çoğu sektörde doğrusal fonksiyonlarla işe alımlar yapılır. Eğer ‘pazarlama’ alanında bir iş ilanı var ise muhakkak ki pazarlama üzerinde ya da çok yakın kuzeni ‘satış’ üzerinde bir tecrübe istenir üstelik öyle böyle değil, işverenin sizden beklentisi ödemeyi vaad ettiği ücretin kat kat üzerindedir. Ama konumuz bu değil 🙂

Sektörel uzmanlaşma ve farklı sektörlerden farklı sektöre geçiş yapan kişilerin korkulu rüyasıdır ‘tecrübe’. Üstelik o iş alanında. Eğer 20 senelik ‘bilgisayar mühendisliği’ tecrübeniz varsa ‘kreatif direktörlük’ pozisyonunun size uygun olmayacağını düşünecek sürüsüyle ‘işe alımcı’ olacaktır. Sizi daha önce yaptıklarınızdan farklı bir pozisyona başvurduğunuz için hor gören, ‘ne alaka’ diyen, kuramlar ve kavramlar arası bağlantıdan yoksun kişiler elbette ki olacaktır. Sektörel uzmanlaşmayı hatalı yorumlayan, kalitatif yerine kantitatif düşünen ve de hala değişim ile uzaktan akrabalık ilişkisinde ısrarcı tipleri yazımızın konusu etmeye bile değmez.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun. Konumuz E-Ticaret ise sadece ‘e-ticaret alanında X yıl çalışmış olmak’ yeterli olmamalı.’ Zira e(m)-ticaret teknoloji, ekonomi, hukuk, organizasyon, kitle, istatistik,ilişki yönetimi, marka yönetimi, yazılım, iş geliştirme ve futurizm alanlarında uzmanlaşma olmadan başarılı olunacak bir alan değildir.

Kitlesel yönergelerden aykırı olarak e-ticaret alanında kariyer yapmak isteyen kişiler sadece bir konuda değil birden fazla konu içinde anlamlı/anlamsız bağlantılar kurmalı, bunu teknolojik ve inovasyonel bakış açısı ile harmanlayıp o günün niche kitlelerine hizmet eder çözümler üretmelidir. E-ticaret müşteri segmentleri ve hedef kitleler olmadan işe yaramayan bir satış modelidir. Bu satış modelinde her türden insan olduğu gibi bu insanlara ulaşmanın birden fazla yolu mevcuttur. Kuramlar arasında rasyonel ve irrasyonel bağıntı kurabilen kişilere e-ticarette her zamankinden fazla ihtiyaç olduğu günleri yaşıyoruz.

Başarı bir e-ticaret neferi günlük, haftalık, sezonluk, dönemlik hatta senelik değişimlerin kokusunu önceden alabilen ve buna uygun pozisyon alabilen kişidir.

Mikro organizmalar alanında uzman bir biyolojist elbette ki e-ticaret alanında başarılı olabilir ya da ömrünü ayakkabı yapmaya adamış bir usta elbette ki farklı bakış açıları ve farklı uzmanlıklarla kendi e-ticaret habibatında başarılı olabilir. Buna kim engel olabilir, bu gerçeği kim reddedebilir ki.

Unutmayın Cumhurbaşkanı bile olmak için 1 sene bile tecrübe aranmamaktadır !..

E-ticaret alanında farklı kafaları keşfeden ve onlara fırsat veren her firmayı kutluyor klasik yönergelerle e-ticaret yapmaya çalışan ve sonucu sadece ‘satış’ ve ‘hedefler’ olarak firmaları ise kınıyorum.

Fark yaratmazsanız yanlış seçimlerin kurbanı olursunuz.Bağlı olduğunuz her klasik yönerge bir sonraki dün değişmeye mahkumdur. Hızın hayatımızın her alanında bizi esir aldığını varsayarsak hızlı düşünen insanları da baş tacı yapmamız gerektiğini görürüz.

Bembeyaz bahçenizdeki renkli çiçeklerden korkmayın !..

E-ticaret’te farklı kafalara yer açın !..

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
E-Ticaret Eğitimlerini Gördünüz mü ?

Temmuz, 2021

X
X