E-Ticaret | 22 Adımda Kalabalığın İçinde Müşteriyi Tanıyabilmek

Kendini tanımak ise marifetlerin marifeti !..

Genelde bağlı olduğu kurumun karakterinden izler taşır e-ticaret siteleri ve bu karakter ise kurumun kültüründen, sahibinden ve özellikle de çalışanlarından izleri barındırır. Çoğu e-ticaret sitesi satış odaklıdır. Öyle de olmak zorundadırlar. 7/24 canlı yayında olan bir sitenin yapmak zorunda olduğu 2 şey vardır.

 1. Ayakta Durmak
 2. Sata(bilmeyi)bilmek

Kurumlar ya da kurumlar arası işleyişi olan iş modellerinden ziyade mass kitle denen o eşsiz, bulunmaz, cebinde sürekli parası olduğuna inanılan, ‘o web sitesinden alıyorlar’ ‘bizimkine neden gelmiyorlar’ şeklinde sorular sorulan, en ucuzun peşinde o site senin bu site benim koşan, IG-FB-TW gibi sosyal medya üzerinden ulaşılan, her yerde reklama boğulan, sürekli bir şeyler denemesi istenilen kitle kaderimizi belirliyor.

Bir e-ticaret sitesinin kaderini aşağıdakiler belirler ;

 1. Altyapısı
 2. Üstyapısı (Dizayn)
 3. Ux/Mx
 4. Mobility
 5. Dil
 6. Hız

Ama müşteri olmadan hepsi birer hiçtir.

Zamane Türkiye’sinde toplam 36M FB, 12M IG , 9M TW aktif kullanıcısı var. Ortak kesişim kümesiyle yaklaşık 10M interneti aktif kullanan kesimin e-ticaret ile haşır neşir olan kesimini belirlemek TÜİK raporlarına dayanarak 4.1M civarı.

Türkiye şartlarında internet üzerinden alışveriş yapan kitle günden güne artmakta olup bakıp ama almayan kitlenin sayısı bunun iki (2) katı kadar artış gösteriyor. Ne tesadüf değil mi ? Türk tipi e-ticaret müşterisi ‘Nasıl olsa geri veririm’ ‘ Almazlarsa isyan çıkarırım’ ‘Ben sizin çok hatrı sayılır müşterinizim’ Şikayetvar’a yazıcam sizi sosyal medyada rezil edicem’ cilerden sıyrıldığımız zaman elimizde 2.7M civarında müşterimiz kalır.

2.7M müşteriyi gelir gruplarına göre dağıtmak kimin haddine ama asgari ücretin 1.300TL olduğu bir ülkede ortalama 4 kişilik hanelerden bahsedersek her gün birşeyler söyleyerek tavlamak zorunda kaldığımız müşteri kitlemizin esasında 100K seviyelerine iniyor. Malesef gerçek bu !..

Unutmayın ‘ Siz Tek E-Ticaret Firması Değilsiniz !’

Rakipleriniz ! Ne kadar güzel bir kelime !

Sizinle aynı ürün grubunu satanlar değiller artık. Bardak satan, tatil satan, kalem satan, şarj aleti satan üstelik sosyal medyadan satan, çinden getirip satan, pazaryerlerinde satan, şişe alıp cam satan, hayal satan, terapi satan, çiçek satan, canlanabilen ölü balık satan..Hepsi sizin müşteriniz ve her bir 100K ‘da gözü olan insanlar..Ne kadar kalabalık!

Peki nasıl tanıyacağız ?

 1. Sabırlı Olun
 2. Temiz Olun
 3. Güzel Bir Dil Edinin
 4. Sözünüzü Yerine Getirin
 5. CRM Sisteminizi Hemen Kurun
 6. Dinleyin
 7. Dışlayıcı Değil Kapsayıcı Olun
 8. Hızlı Olun
 9. Herkesi Takip Edin
 10. Kendi Tarzınızla Hitap Edin
 11. Taklit Etmeyin ancak Gözardı da Etmeyin
 12. İçselleştirin
 13. Müşteriniz Değil Onlar, İleride Çok İstediklerinizi Size Verecek Olanlar
 14. Onlarla Paylaşın
 15. Onlarla Etkileşim Kurun
 16. Topluluk Oluşturun
 17. Tüm Çalışanlarınızla Onun Parçası Olun
 18. Rakamlara Değer Verin ( Onlar Size Yalan Söylemez )
 19. Sürekli Geliştirin
 20. Gerekirse Geriye Dönün – Daha Hızlı Yol Alırsınız
 21. Yılmayın
 22. Gerçek Yaşam Dünya’da ( Sadece Online’da Kalmayın )

Ve inanın..

Herşey inançla başlar..

Peki ne mi söyleyeceğiz ?

Bir sonraki yazımda ..

Recommended Posts
0